Свети Спиридон е роден в Кипър, живял е през IV век. За епископ го провъзгласил сам Константин Велики.
В живота си сторил много добри дела за християнската вяра, да разберат хората нейната човечност, да повярват в силата на християнството. Добър и състрадателен, непрекъснато помагал на бедните и попаднали в беда хора. Изобразяват св. Спиридон като старец с дълга бяла брада. Народът разказва, че св. Спиридон бил кундурджия (обущар), затова и до днес обущарите почитат деня му. Празнуват и други занаятчии - шивачи, абаджии, бакърджии, дюлгери. Приема се и като покровител на конете и едрия добитък. Празнуват и козарите.
В Габрово този празни се е почитал много. Всички занаятчии приготвяли богати трапези в домовете си, които не се вдигали през целия ден, тъй като постоянно идвали гости да честитят "за занаят, спор и берекет". Посядали, похапвали, почерпвали се и ставали да обходят всички познати, празнуващи занаятчии. Недопустимо било да пропуснат някого. Стопанките на занаятчиите се стараели трапезата за бъде богата и пребогата. Нали тъкмо занаятът осигурявал прехраната и благополучието на семейството. Много и различни били гозбите на празничната трапеза в този ден, от хубави по-хубави.
Не се варят зърнени храни (леща, боб, грах), да не излизат пъпки по тялото.
Каквото е времето през дванадесетте дни след св. Спиридон, такова ще е то през съответните месеци през следващата година: на първия ден съответства януари, на втория февруари и така до декември.
Именници: Спиро, Спиридон.