Маточина: активни съставки и ползи за здравето
Маточината (Melissa officinalis) расте свободно или специално засадена в билковите градини из цял свят и се използва не само в народната медицина, но и при производството на лекарства и козметика. Член на семейството на ментата, маточината има цитрусов аромат и ярки жълти цветчета, привличащи пчелите, а листата й открай време са се използвали за лечение на различни здравословни проблеми, припомнят от Здраве.бг.
История на билката маточина
Историята на маточината датира още от преди Средновековието, когато билкарите предписвали смачкани във вино листа от маточина за успокояване на емоциите и на храносмилателната система. Други традиционни приложения на маточината включват успокояване на ужилвания от пчели и ухапвания от насекоми, по-бързо зарастване на раните, лечение на сърдечни проблеми и преодоляване на безсънието.
Активни съставки
Летливите масла в листата на маточината съдържат множество растителни химикали, наречени фитохимикали. Монотерпените и сесквитерпените, които придават на растението приятния му аромат, също играят важна роля за облекчаването на тревожността и намаляването на газовете. Освен това маточината съдържа танини, които допринасят за антивирусните му способности, и евгенол, който е антибактериален, антиспазматичен и местен анестетик.
Лечение на херпес
Няколко изследвания са открили, че маточината помага за лечението на херпес на устните, особено ако започне да се прилага през първите 72 часа от появата му. Колкото по-висока е концентрацията на маточината в маслото ли мехлема, толкова по-ефективно изглежда е лечението, сочат проучвания на университетите на Мичиган и Мериленд. Можем да си приготвим лекарство срещу херпес и сами като накиснем 2 до 4 ч.л. листа от маточина в чаша гореща вода за около 15 минути и след това нанесем охладената течност директно върху херпеса на устните с помощта на памучно топче.
Мехлемът от маточина може да се използва и за лечение на генитален херпес. Маточината се нанася директно върху мястото три иличетири пъти дневно и, според изследванията, провеждани с лабораторни животни, показва ефективни резултати, но все пак са необходими още проучвания, за да потвърдят, че ползата ще се прояви и при хората.
Облекчава стреса и безсънието
Маточината отпуска нервите и ни помага да спим по-добре. Хората, които приемат по 600 мг екстракт от маточина, се чувстват по-спокойни и дори с приповдигнато настроение. При някои хора маточината и валерианата се справят с безсънието толкова ефективно, колкото и предписаните лекарства. Изследователите редовно използват маточина в комбинация с други билки, известни с лечебните си свойства, като валерианата, затова са нужни още проучвания, които със сигурност да потвърдят успокояващите свойства на маточината.
Как да ползваме маточината
Можем лесно да си отглеждаме маточина в градината или в саксия на балкона или да си купуваме сушени листа от магазините за билкови добавки. Много производители продават чай, екстракт, етерично масло и тинктура от маточина.
Като цяло маточината се смята за безопасна билка и няма странични ефекти. За възрастни препоръчителната доза е от 1/2 до 1 с.л. течен екстракт от маточина на ден, 1/2 до 1 1/2 с.л. тинктура 3 пъти дневно или 1 до 3 с.л. сушени листа в чаша гореща вода веднъж дневно.
При лечение на херпес, налагането на компреси с маточина може да бъде колкото често пожелаем.
Източник: ekak-zdrave.bg
0 Коментара
Бъди първия коментирал! Вход Регистрация Влез с Facebook