Close search

Грозде за здраво сърце и антиоксиданти

Грозде за здраво сърце и антиоксиданти Гроздето е богато на витамини A, C, B. Photo credit sticker 2f081510d9ec8c4cb73e1aeb055b0235c8dcc21f20ef27de7a1a88dadc771583

Гроздето е плод на лозата, с кръгли или овални плодове, които са сочни, с гладка и полупрозрачна кожа. Според цвета си се определя като бяло и черно, което може да варира от светлорозово до тъмнопурпурно. Някои разновидности грозде съдържат семена, които са годни за консумация, докато други нямат семена. Гроздето, коeто се консумира прясно се нарича десертно, а други разновидности са виненото грозде и гроздето, което се употребява сушено на стафиди. Съществуват хиляди сортове грозде, но само около 20 са годни за консумация. Гроздето е култивирано още през 5000 г. пр. Хр в Западна Азия. В края на XIX век почти всички сортове грозде във Франция са унищожени от насекоми, които са били непреднамерено внесени от Северна Америка. Оцелели сортове се култивират с американски видове, за да се възстанови лозарството в този известен с гроздовата напитка регион на европейския континент. В момента Италия, Франция, Испания, Съединените щати, Мексико и Чили са сред най-големите производители на грозде в света. В нашия регион лозите са разпространени от повече от 3 000 години в долината на Тракия. България все още пази славата си на производител на грозде с нашенски сортове Димят и Булгар.

Гроздето е богато на витамини A, C, B, които укрепват нервната система, стените на кръвоносните съдове, костите, ноктите и зрението. То съдържа багрилни вещества, които са много здравословни за сърцето и сърдечната дейност. Гроздето включва много калий, магнезий, калций, фосфор, желязо и захар, която е най-доброто "гориво" за човешкия организъм. Плодът съдържа етерични масла, танин, както и смолистите вещества, които му придават изтънчен аромат и приятен вкус. Стафидите са много полезни за енергия и укрепват нервната система.

Комбинацията от фитосъединения в гроздето го правят изключително полезно заради множеството защитни ефекти, които са свързани с метаболизма на холестерола, окислението на вещества и възпаленията. Калият подкрепя сърдечния мускул, отделя излишните течности, а затова гроздето и сокът му се препоръчват срещу високо кръвно налягане, прекарани инфаркти, атеросклероза, артрит, подагра, камъни в бъбреците и в жлъчката. Магнезият, калцият, фосфорът, желязото спомагат за лечение на рахит, за изграждане на младите кости и зъби, предпазват от анемия. Тъмните сортове грозде са богати на полифеноли, които са добре познати антиоксидантни съставки. В състава на гроздето магнезият спомага за редуциране на физическата умора, а цинкът предпазва от преждевременно стареене. Полезните качества на гроздето се дължат до голяма степен на витамин В, който предпазва мускулите от спазми. Изследвания върху животни доказват, съставка от гроздето, ресвератрол, може да блокира развитието на ракови клетки, преди да образуват тумори.

Във формата на гроздов сок гроздето е полезно със способността си да пречиства черния дроб и да води до отделяне на повече пикочна киселина в организма. Гроздовият сок обаче се нуждае от повече слюнка и храносмилателни сокове, за да може да се усвои лесно от организма и да не предизвиква спазми. Интересен факт е, че гроздовите семена са даже по-здравословни, отколкото самия плод. Те съдържат масло с мощни антиоксиданти, които предотвратяват стареенето на клетките. Това спомага да се предотврати развитието на дегенеративни заболявания и инсулти. Смята се, екстрактите в гроздовите семки съдържат до 50 пъти по-мощни антиоксиданти от витамин Е и витамин С, имат антивирусни и антиканцерогенни свойства, подкрепят кръвната циркулация. Препоръчва се да се пие по половин литър прясно изцеден гроздов сок сутрин, обед и вечер, за поне 2-3 месеца, а ако правите гроздова диета, консумирайте поне по килограм и половина на ден.

Макар съставките в гроздето да са полезни за здравето, то може да предизвика разстройство на стомашно-чревния тракт и метеоризъм. Ако имате язва е желателно да го консумирате без кожичката, полезно е да я махате, ако имате имате проблеми с червата, бъбреците, пикочните и половите пътища. Гроздето е противопоказано за болни от захарен диабет. Семките на гроздето могат да дразнят възпалено гърло, затова не се препоръчват по време на настинка.

Източник: apteka-optima.com

0 Коментара

  1. Няма коментари.
    Бъди първия коментирал! Вход Регистрация Влез с Facebook
Tози сайт използва "Бисквитки". Научи повече Приемам

Моля, запознайте се с нашите Общи условия и Политика за поверителност