Боровинки за антиоксиданти и фибри
Боровинковите храсти, Vaccinium, са разпространени предимно в по-студените зони на север от Екватора, основно във високопланинските части. Те са предпочитана храна заради полезните вещества в плодовете им. У нас могат да се срещнат четири разновидности на боровинката – черна, синя, червена, кавказка боровинка. Плодовете имат приятен леко възкисел, но сладникав вкус. Употребяват се сурови, замразени, за сладкиши и конфитюри, но особено полезни са с овесена каша и кисело мляко.
Боровинките са много ценени заради състава си от антиоксиданти, на първа позиция сред плодовете, но те съдържат полезни за червата фибри и много витамин C, който се грижи за имунитета. Дивата боровинка е по-полезна от тази, която е отгледана в градина. Освен значителни дози витамин A и C, боровинката съдържа захари, органични киселини, пектин, танини, флавоноиди, минерали, полифеноли, есенциални киселини, желязо. В съдържанието им има съставка, проантоцианидин, която предпазва зъбите от кариеси, тъй като пречи на оформянето на зъбни плаки.
Проучвания от години сочат, че боровинките са толкова полезни, колкото вкусни. Антиоксидантите в състава на боровинката редуцират риска от сърдечни, ракови и много други болести. Веществата в нея забавят стареенето и отслабването на мозъчната дейност. Боровинките подобряват зрението, затова те са препоръчителни за хора, чиито професии изискват остро зрение. Съставките в тях тонизират и се борят срещу неприятни болки в стомашната зона. Плодовете на боровинките понижават кръвната захар и са полезни за хора, които са болни от захарен диабет. Те подобряват микрофлората в червата и редуцират ферментацията в тях, тъй като понижава киселинността на стомашния сок. А това способства за премахване на киселините. Пресни плодове се използват за лечение на жлъчно-каменна болест, на цистит, на язва на стомаха и дванадесетопръстника, а сушени боровинки и спиртна настойка от тях са страхотно средство срещу диария. Сок от червени боровинки може да блокира инфекция на пикочните пътища, като пречи на бактериите да прилепнат върху клетъчните стени. Учени твърдят, че той може да унищожи бактерията хеликобактер пилори, която се счита за основен фактор за образуване на язви на стомаха и рак на стомаха. Ежедневната консумация на сок от червени боровинки увеличава нивото на добрия холестерол и намалява нивото на лошия холестерол.
Източник: apteka-optima.com
0 Коментара
Бъди първия коментирал! Вход Регистрация Влез с Facebook