Страстният плод маракуя
Маракуята (Passiflora edulis) е вид катерливо растение от семейство Страстоцветни, произхождащо от Парагвай, Бразилия и Северна Аржентина.
Маракуята има овална форма и сочна вътрешност със семки. Цветът й варира от тъмно-лилав до светло-жълт или тиквен. Има специфичен аромат, подобен на мускус и сладко-тръпчив вкус.
Пурпурната маракуя се отглежда в тропиците и субтропиците, в по-малки количества – в Австралия, Кения и Южна Африка. Вътрешността й е по-ароматна и с по-голямо съдържание на сок от жълтата.
Жълтата маракуя расте в топли тропически области като Бразилия, Хаваите и Шри Ланка. Тя е по-голяма от пурпурната и съдържа три пъти повече провитамин А, но е с по-високо киселинно съдържание и затова е по-малко подходяща за прясна консумация.
В хранителните си качества маракуята се отличава с богато съдържание на витамините А, С и от групата B, на минералите желязо, калий, магнезий и фосфор, ниацин, флавоноиди, фитохимикали, фенолова киселина.
В 100 г маракуя има: 17 ккал; 0,3 г мазнини; 2 г белтъчини; 5 г въглехидрати, 2 г фибри.
Сокът от маракуя намалява риска от ракови заболявания. Фитохимикалите в страстния плод спират растежа на раковите клетки.
Феноловата киселина и флавоноидите, съдържащи се в маракуята, предпазват от сърдечносъдови заболявания.
Чаша сок от маракуя преди лягане помага за спокоен и пълноценен сън.
Също така, маракуята намалява нивото на "лошия" холестерол в кръвта, намалява кръвното налягане и предпазва от вирусни инфекции.
0 Коментара
Бъди първия коментирал! Вход Регистрация Влез с Facebook