Отровата в билките
Понякога лековитите били могат да са отровни, защо и как? Тайната е начина на приложение и дозата.
Някои билки са отровни, когато са пресни. Ето защо събирането им трябва да бъде изключително внимателно (най-добре с ръкавици), без да се докосвате по лицето, устните и очите, съветват от rozali.com.
Понякога самото докосване на растението с кожата води до алергични реакции. Изсушаването на билките или термичната им обработка значително намаляват токсичния им ефект, но в случай на предозиране, билката може да се превърне в отрова.
Не винаги цялото растение е отровно, а само някои негови части (корени, листа, цветове, плодове). Или пък силата на токсичния му ефект зависи от това колко младо е растението и в каква фаза на развитие е (преди, по време, след цъфтеж и т.н.).
Ето защо, както при гъбите, така и при билките, е важно да сте добре запознати, за да ги събирате.
Симптомите при отравяне с билки се изразяват в повръщане, резки стомашни болки, кожни проблеми, прилошаване, световъртеж, замаяност, болки в корема, диария, главоболие, сухота в устата, температура, ускорен пулс, сърцебиене.
При натравяне с билки, първото, което може да направите е да предизвикате повръщане. Възможно е да ви бъде назначено промиване на стомаха, клизма, приемане на медицински въглен, както и противоотрова.
Ето кои билки са и лековити, и отровни:
Бъз – отровният ефект на тази билка се дължи на консумацията на неузрели плодове.
Жълт кантарион – приемането на му в комбинация с излагане на слънце може да предизвика появата на пигментни петна и кожни възпаления.
Лудо биле – отровно е цялото растение, но най-много коренът. Причината е във високото съдържание на алкалоида атропин.
Мак – големите дози могат да предизвикат натравяне заради упойващите вещества, съдържащи се в растението.
Змийско мляко – големите дози от тази билка имат токсичен ефект.
Снимки: flickr.com
0 Коментара
Бъди първия коментирал! Вход Регистрация Влез с Facebook